Šta je to što mene u Emi Sintayu tako fascinira?
Šta je to što sve nas, poklonike života, koji u njoj vidimo spas, ka njoj tako neodoljivo privlači? Da li je to taj njeni potpuno svesni pogled kojeg je tako retko naći u majušnim devojčicama njenih godina, ili taj plamen koji izvire iz dubokih crnih blago nakošenih očiju, ili njena neposrednost što otapa srca i najčudnijih šetača ovom planetom? Da li je to hrabrost jednog usvojenog deteta, koje je odvedeno iz sopstvene zemlje i bačeno u krilo tamo nekakve potpuno nove Srpske mame, i okruženo tamo nekim potpuno novim stvarima i jezicima i običajima i njena nepokolebljivost da ostane živa i sretna i celovita?
Dakle, kako Ema Sintayu, moja 4-godišnja devojčica izgleda? Ona je potpuno majušna... Ima 104 centimetara i 15 kilograma i nosi odeću dece od 2 do 3 godine. Dok sam žudno iščekivala njen dolazak, napunila sam joj orman ružičastim, plavim i ljubičastim čipkanim haljinicama broja četiri koje sada leže na vrhu ormana netaknute i čekaju da ona poraste kako bi mogla da u njima izigrava princeze, balerine i pevačice.
Ema Sintayu je puno života – život izvite iz njenih ušiju, iz njenog nosa, iz njenih roze lakom namazanih majušnih noktiju (u kući oca moje prijateljice je našla lak za nokte i pošto ga je potpuno osvojila, on joj ih je namazao sa najvećom mogućom pažnjom), iz njenih pokreta i njenih flertujućih pogleda.
Dakle, šta ovo majušno biće radi svaki put kada mi udjemo u taksi u jednom od naših putešestvija kroz mili mi Beograd – ona se prvo neizmerno kikoće a zatim svojim ručicama kucne taksistu po jednom ili oba ramena ili ga pomiluje po kosi ili mu u ogledalu pošalje poljubac ili ga onako od srca zagrli. Bi-bip, kaže ona njima, nagovarajući ih da zatrube u ime sve dece sveta onako, tek tako, bez razloga. Ona se prema svakom od njih ophodi kao da su baš oni njeni najmiliji i sa njima postupa kao da svako od njih nosi tajnu trenutaka njene sreće. I oni se istope, tu pred mojim i njenim nogama – razbijajući baš sve barijere, noseći ih u bezbrižnost njihovog detinjstva ili detinjstva njihove dece koje oni čudom odrastanja vrlo brzo krenu da uzimaju zdravo za gotovo. I onda oni trube, za nju i njenu razdraganost, tako tu, bez razloga.
Detinjstvo je slatko kaže nama Ema Sintayu – vrlo slatko - i kikotanje je slatko – probajte, videćete... Daj nam ruku Ema Sintayu, zagrli nas, čak i samo na trenutak, unesi u naše oblake sunca, pouči nas prizorima koje samo deca vide i punim srcem osećaju, prizorima zanesenih vetrova i cvrkutavih veverica, daj nam svoje oči, makar samo za momenat kako bi otkrili značenje reči 'sada' i kako bi probali gutljaj te ambrozije koja ni jednog Boga nije ostavila ravnodušnim.
Ovo je priča VITRIOLA, priča o putu u središte zemlje, u središte srca, u centar Bića, putu koje me je odveo do podzemne pećine u kojoj se nalazi okultni kamen našega prosvetlenja. Ovo je priča o moje dvoje usvojene dece iz Etiopije.
Популарни постови
-
Da li ste znali da na svetu postoji više od 10 miliona napuštenih beba i male dece, i da ukoliko ih sve zajedno poredjamo na glavne puteve E...
-
Neznanče, molim te, prestigni vreme Drhtaji me obuzimaju Noć se približava Sadašnjost me opčinjava Ne prošlost, ne ono što će možda doći! M...
-
Šta je to što mene u Emi Sintayu tako fascinira? Šta je to što sve nas, poklonike života, koji u njoj vidimo spas, ka njoj tako neodolj...
недеља, 9. новембар 2008.
Poklonik života
Ознаке:
ambrozija ljubavi,
blog,
duhovnost,
e knjiga,
e knjige,
eknjiga,
eknjige,
Ema Sintayu,
Etiopija,
ljubav,
ljubavna prica,
Malta,
Nuit,
pisanije,
proza,
putesestvije,
putopis,
Srbija,
usvajanje,
zivotna prica
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
1 коментар:
Carobno.... sva sam se najezila, i nasmijala, onako kao da sam i ja opet dijete! Veselim se vasim novim pustolovinama kroz svakodnevicu ;-)
Постави коментар